Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια ειλικρινα πηγα να δω τι εχει το 3 τευχος στο περιπτερο και εμεινα καγκελο....

 

Δεν αναγνωριζα τι ακριβως ειναι το αντικειμενο...

 

Εν τω μεταξυ η ποιοτητα του πλαστικου του ηταν τοσο χαλια που σκεφτηκα οτι και το εσωτερικο ποσο χαλια μπορει να ειναι ποιοτικα...

 

Δεν ξερω επιφυλασομαι και γω αν τελικα παρω καποιο αλλο τευχος...

 

Καλα τοσο αρπαχτη θελουν να κανουν....

 

Αντι να βαλουν καποιας σχετικα καλης ποιοτητας τηλεσκοπιο βαλανε ενα τοσο χαλια ποιοτικα που ειλικρινα το τηλεσκοπιο μου του Lidl ειχε απειρως πιο καλη ποιοτητα και ειχε μονο 80 ευρω...

 

Τι να πω...

 

Προσοχη, σε οσους το τολμησουν!!! [-X [-X [-X [-X [-X [-X [-X [-X [-X

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 354
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Και εγω χθες ετυχε να δω ενα τευχος σε ενα περιπτερο και μου εκανε μεγαλη εντυπωση η ποιοτητα κατασκευης.

Και αναρωτηθηκα αν οντως αξιζει ακομα και να συζητιεται το θεμα. Ισως και το λεω χωρις να εχω αγορασει καποιο τευχος, το περιεχομενο εντυπο υλικο να αξιζει περισσοτερο..(?)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γεια σας φιλοι.εχω ενα bresser 114/900 poy moy to xarise enas filos poy pire ena 10 ths meade malon einai kalhtero apothn kleftagostini tha eithe la thn gnomh sas?

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάλως ήρθες φίλε. Οποιοδήποτε τηλεσκόπιο έχεις είναι πάντα καλύτερο απο το να μην έχεις καθόλου. Η διάμετρός του είναι σχετικά μικρή αλλά καλή για ξεκίνημα. Περιμένουμε τις παρατηρήσεις σου και την δική σου γνώμη για το τηλεσκόπιο.

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έριξα κι εγώ μια ματιά στο 2ο και 3ο τεύχος. Εστιαστής με πλαστικά(!) μέρη και μικρή διαδρομή που αποκλείει φωτογράφιση με SLR, πλαστική βάση ερευνητή και γενικά ζήτω το πλαστικό! Τα φθηνότερα εξαρτήματα που μπορούν να φτιαχτούν. Είναι κρίμα που κάποιοι έτσι κι αλλιώς θα ξεγελαστούν και θα πληρώσουν διπλά-τρίδιπλα λεφτά για να αποκτήσουν ένα μέτριο παιχνίδι...

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσοι θα έχουν ατσάλινα νεύρα και υπομονή για να το συναρμολογίσουν σε 50 εβδομάδες! :evil:

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ελπίζω να μην είμαι off-topic.

Στο τελευταίο τεύχος υπήρχε το φίλτρο σελήνης μαζί με ένα άλλο εξάρτημα.

Δεν μπορώ να καταλάβω που ακριβώς μπαίνει αυτό το εξάρτημα.

Κατάφερε κάποιος να το συνδέσει στα υπόλοιπα για να με βοηθήσει; Καμία φωτό θα ήταν χρήσιμη.

 

 

Cheers

Παναγιώτης Μαλακούδης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ποτέ το συναρμολογήσετε ολόκληρο στείλτε ενα μήνυμα να μας πείτε εντυπώσεις γιατί δεν μου φαίνεται και πολύ αξιόλογη επιλογή!!
!Μ΄ένα τηλεσκόπιο κι εγώ ψάχνω το δρόμο να βρω το μακρινό!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, αν το ξεκίνησε κάποιος, καλύτερα να το σταματήσει όσο είναι νωρής! Εκτός αν ήδη έχει τηλεσκόπιο και αγοράζει ορισμένα από τα τεμάχιά του σαν, ας το πούμε, ανταλλακτικά! Πραγματικά δεν αξίζει ο κόπος για ένα μικρό, ακριβό, αμφιβόλου πιότητος, και το χειρότερο... σε δώσεις των 52 εβδομάδων :? τηλεσκόπιο!!

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φιλτράκι Σελήνης το πήρε κανείς; Αξίζει τον κόπο ή είναι μούφα;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πειτε μας λιγακι για το φιλτρο γιατι σκεφτομαι να το παρω :D

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το φιλτρο σεληνης λογικα βιδωνεται στο κατω μερος του σωληνα του προσοφθαλμιου.

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κ εγω που το μαζευω, το φιλτρο λεει πως πρεπει να αφαιρεσουμε το τμημα του εστιαστη απο την βαση και να το βιδωσουμε. ενοοει πως με κατι μικρες ροδελες που εχει στην βαση, τις περιστρεφουμε λιγο για να βγει ο ''λεμός" του εστιαστή και υστερα τον βιδώνουμε στο πασο που εχει από κάτω.
keep going alone......
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κ εγω που το μαζευω, το φιλτρο λεει πως πρεπει να αφαιρεσουμε το τμημα του εστιαστη απο την βαση και να το βιδωσουμε. ενοοει πως με κατι μικρες ροδελες που εχει στην βαση, τις περιστρεφουμε λιγο για να βγει ο ''λεμός" του εστιαστή και υστερα τον βιδώνουμε στο πασο που εχει από κάτω.

 

Γιατί το μαζεύεις; Τι λέμε τόσο καιρό εδώ μέσα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θελω να το μαζεψω. ισως να μην ειναι και τοσο καλο αλλα θελω να το μαζεψω...Α και επι ευκαιρίας ειμαι νεος κατοχος ενος celestron firstscope 114/900!! :cheesy: :cheesy: :cheesy:
keep going alone......
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι απο την προσφορά το πήρα.το τελευταίο ηταν.βασικά πήγαινα για το vixen cosmostar 114/900 αλλά δεν το είχε και θα επαιρνα ουτος η αλλως το celestron και μου είπε πως οπτικά δεν εχει καμία διαφορά..μέσα είχε 20μμ 10μμ και barlow 2χ. τωρα περιμένουμε για καλύτερο καιρο...αντε να δούμε.
keep going alone......
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χιώτη, θα μου λύσεις μια απορία; Γιατί μαζεύεις το deagostini; Θα μπορούσες να δώσεις τα λεφτά σου σε κανένα αξεσουάρ για το νέο σου τηλεσκόπιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλά σου λένε τα παιδιά.Θα είναι σίγουρα χειρότερο απ αυτό που πήρες.Καλύτερα να πάρεις εναν κουμπαρά κ κάθε εβδομάδα να βάζεις τα 10 ευρώ που δίνεις για την κλεφταγκοστίνι.Στο τέλος θα μπορείς να χτυπήσεις ένα 10'' dob.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν ξερω απλα μ αρεσει να το μαζευω...τωρα ρε παιδια ποτε θα εχει καθαρο ουρανο?την πεμπτη παω στα lidl να πάρω τα bresserακια και μετα μαζευω και λευτα για το nightwatch αν και θα επρεπε να το ειχα παρει εδω και καιρο.βλακεια μ.
keep going alone......
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης