Jump to content

SkySafari 7 Pro


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κυκλοφόρησε το νέο SkySafari 7 Professional. Αυτή την στιγμή έχει βγει μόνο για iOS, αναμένεται πολύ σύντομα για Android.

Όπως κάνουν πάντα, προσφέρεται σε τιμή με 50% έκπτωση όταν κυκλοφορεί η νέα έκδοση. Αν δεν το έχετε καθόλου, σίγουρα αξίζει καθώς είναι το καλύτερο πρόγραμμα στο είδος του. Αν έχετε παλαιότερη έκδοση, δείτε αναλυτικά τα νέα χαρακτηριστικά:

https://skysafariastronomy.com/

  • Μου αρέσει 4
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πω, πω, μπήκα σε πειρασμό τώρα γιατί το σκέφτομαι σοβαρά να γυρίσω σε iOS.😁 

Να ρωτήσω κάτι γενικό προς όσους χρησιμοποιούν το sky safari για παρατήρηση/κίνηση του τηλεσκοπίου. 

Αυτο το κάνετε από το κινητό ή είθισται να υπάρχει άλλη συσκευή (μικρό τάμπλετ) για αυτή τη χρήση;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω εδώ και πολλά χρόνια την αρχική pro έκδοση σε ένα παροπλισμένο iPhone4, στο οποίο δούλευε ικανοποιητικά μέχρι να το "αχρηστεύει" η Apple με τα γνωστά (καταδικασμένα επισήμως) κόλπα και να το κάνει να σέρνεται. Δεν το χρησιμοποίησα για έλεγχο τηλεσκοπίου, αλλά κατέφευγα σ' αυτό πολύ συχνά στην παρατήρηση για δύσκολους στόχους. Έχοντας database άστρων μέχρι 15,5mag (μόνο η pro έκδοση) με βοήθησε πολύ στην ανεύρεση του Πλούτωνα και τη διάκρισή του από τα άστρα υποβάθρου. Πλέον χρησιμοποιώ android και θα εκμεταλλευτώ οπωσδήποτε την έκπτωση 50% για την έκδοση 7 pro μόλις βγει. Τώρα χρησιμοποιώ προσωρινά την απλή free έκδοση για android, αφού η παλιά αγορασμένη pro δεν μεταφέρεται από iPhone σε android δωρεάν (Αν υπάρχει τρόπος, πείτε μου!)

  • Ευχαριστώ 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το 6 πραγματικά τρομερή εφαρμογή και δεν της λείπει τίποτα. Το έχω σε ios δουλεύει τέλεια.

Τώρα η τιμή για το 7 λεει 24,99€ είναι με την έκπτωση ή ακόμα δεν την βαλανε? 

  • Μου αρέσει 1

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Quote

Τώρα χρησιμοποιώ προσωρινά την απλή free έκδοση για android, αφού η παλιά αγορασμένη pro δεν μεταφέρεται από iPhone σε android δωρεάν (Αν υπάρχει τρόπος, πείτε μου!)

Όχι δε γίνεται.

 

Quote

Τώρα η τιμή για το 7 λεει 24,99€ είναι με την έκπτωση ή ακόμα δεν την βαλανε? 

Με έκπτωση. 50 θα έχει μετά.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το iOS κάτι που διάβασα είναι ότι δεν κρατάει στο background ανοιχτό το synscan app με αποτέλεσμα να γίνονται disconnects με το τηλεσκόπιο. 
Έχει κανείς εμπειρία απο κάτι τέτοιο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

FYI είναι πάλι σε προφορά το 7 pro.  

Αυτή τη φορά το πήρα μιας και γύρισα τελικά σε iOS. 😁

Με μια πρώτη μάτια, αν και δεν είχα το 6 pro το UI είναι βελτιωμένο και γενικά είναι πιο καθαρό. Επίσης οι λειτουργίες λίστας που σου δίνει πιστεύω θα αξιοποιηθούν αρκετά. Εκτός από το ότι φτιάχνεις εύκολα λίστες σου εμφανίζει τους αντίστοιχους στόχους που έχεις αποθηκεύσει στον ουρανό. 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να κανω μερικες ερωτηση;;

- οποιος έχει το sky safari 6 μπορεί να πάει στο 7 η το αγοράζει από την αρχη

- κάθε ποσα χρόνια βγαινει καινουρια έκδοση ;;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω το αγοράζεις κανονικά. Εγώ τουλάχιστον από όσο θυμάμαι τότε που είχα το 5 και ήθελα να πάω στο 6 το είχα πληρώσει. Κατά καιρούς βγαίνει σε προσφορά.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς το ξανα-αγοράζεις διότι τα app-stores δεν προσφέρουν τη δυνατότητα έκπτωσης upgrade. Έτσι όσοι διαθέτουν τα προγράμματά τους έχουν ή την επιλογή της συνδρομής ή της νέα έκδοσης με αγορά από την αρχή.

  • Μου αρέσει 1
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Επιτέλους η έκδοση 7 και για android!

https://skysafariastronomy.com/skysafari-7-professional-astronomy-telescope-control-software-for-android.html

Για κάποιο διάστημα θα ισχύει η προσφορά -50%.

Θυμίζω ότι η πιο προχωρημένη έκδοση (pro) είναι η μόνη που περιλαμβάνει άστρα μέχρι περ. mag 15, δηλ. στα όρια των ερασιτεχνικών τηλεσκοπίων.

  • Μου αρέσει 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσοχή:Η έκδοση 7 Pro είναι μόνο για λειτουργικό Android 10 και τις μετέπειτα εκδόσεις του!

Η τιμή έκπτωσης $24.99 (-50%) ισχύει μέχρι 30/07/2022.

Φιλικά-Κώστας

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα deadlines που βάζουν είναι τεχνική πειθούς και marketing. Συνέχεια μου έρχονται mails για προσφορές ανά διαστήματα λόγω της αγοράς του SkySafari 6 Pro. Και να λήξει θα ξανά βγει.

Πιστεύετε έχει πολλά παραπάνω να προσφέρει το 7 Pro; Στο 6 Pro έχω αγοράσει και όλα τα εξτρά πακέτα / in-app purchases (Interactive H-R Diagram, PGC extension database που προσθέτει 3.000.000 επιπλέον γαλαξίες και GAIA extension database με 90.000.000 επιπλέον άστρα).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

40 minutes ago, vagkaf said:

Τα deadlines που βάζουν είναι τεχνική πειθούς και marketing. Συνέχεια μου έρχονται mails για προσφορές ανά διαστήματα λόγω της αγοράς του SkySafari 6 Pro. Και να λήξει θα ξανά βγει.

Πιστεύετε έχει πολλά παραπάνω να προσφέρει το 7 Pro; Στο 6 Pro έχω αγοράσει και όλα τα εξτρά πακέτα / in-app purchases (Interactive H-R Diagram, PGC extension database που προσθέτει 3.000.000 επιπλέον γαλαξίες και GAIA extension database με 90.000.000 επιπλέον άστρα).

Βαγγέλη, κάπου πήρε το μάτι μου προηγουμένως κάποιο link για τη μετάβαση από το 6 στο 7, δεν το βρίσκω τώρα. Υποθέτω ότι τα έξτρα αγορασμένα δεδομένα δεν θα χρειάζεται να ξαναγοραστούν αν τελικά κάνεις τη μετάβαση. Πάντως, αν είχα ήδη το 6 πιθανόν δεν θα έβρισκα ιδιαίτερο λόγο για να πάω στο 7. Είχα παλιά μόνο το αρχικό pro (iOS) και δεν έκανα τις ενδιάμεσες αγορές, τελευταία βολεύτηκα με τη free έκδοση για 2-3 χρόνια. Τώρα έχω το 7 pro σε iPad mini και από σήμερα και στο κινητό android (σίγουρα υπερβολή, αλλά χρειάστηκα το 7 pro πριν από κάποιους μήνες που δεν υπήρχε για android).

  • Μου αρέσει 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

10 minutes ago, Στέφανος Σοφολόγης said:

Βαγγέλη, κάπου πήρε το μάτι μου προηγουμένως κάποιο link για τη μετάβαση από το 6 στο 7, δεν το βρίσκω τώρα. 

Ευχαριστώ για την πληροφορία. Θα το κοιτάξω αν και μάλλον δε θα το αναβαθμίσω. Νομίζω με καλύπτει το 6 Pro.

Λεπτομέρειες για τις νέες προσθήκες/αλλαγές στο 7 για τις τρεις εκδόσεις μπορεί να δει κανείς εδώ :

https://www.skysafariastronomy.com/skysafari-7-comparison-chart.html

Κάποια από έξτρα πακέτα που έβαλα στο 6 Pro φαίνεται να τα δίνει δωρεάν πλέον στην έκδοση 7 Pro

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναρωτιέμαι αν σε ένα ταμπλετ είναι χρήσιμη η απεικόνιση άστρων αμυδρότερων των 10 mag. Ακόμα και σε κλειστά αστρικά πεδία, πρέπει να υπάρχει σταθερό υπόμνημα των αστρικών μεγεθών, όπως υπάρχει σε όλους τους έντυπους χάρτες.

Στο τάμπλετ όσο ζουμάρεις στο πεδίο, τόσα άστρα εμφανίζονται , αλλά στο προσοφθάλμιο αμφιβάλλω αν μπορεί κάποιος να τα αναγνωρίσει. 

Θα έλεγα πιο πολύ μπερδεύουν τα πολλά αμυδρά άστρα στο τάμπλετ, παρά βοηθούν. 

Εκτός αυτού, υπάρχει και ο περιορισμός της ανάλυσης της οθόνης, που από κάποιο σημείο και μετά, όλα τα άστρα θα φαίνονται ιδια.

Για να μη μιλήσω για νυχτερινές οράσεις και αυτονομίες.

Γιαυτό οι έντυποι χάρτες δε θα πάψουν πότε να έχουν τη θέση τους στο τραπέζι του παρατηρητή.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

15 minutes ago, alepohori said:

Αναρωτιέμαι αν σε ένα ταμπλετ είναι χρήσιμη η απεικόνιση άστρων αμυδρότερων των 10 mag. Ακόμα και σε κλειστά αστρικά πεδία, πρέπει να υπάρχει σταθερό υπόμνημα των αστρικών μεγεθών, όπως υπάρχει σε όλους τους έντυπους χάρτες.

Στο τάμπλετ όσο ζουμάρεις στο πεδίο, τόσα άστρα εμφανίζονται , αλλά στο προσοφθάλμιο αμφιβάλλω αν μπορεί κάποιος να τα αναγνωρίσει. 

Θα έλεγα πιο πολύ μπερδεύουν τα πολλά αμυδρά άστρα στο τάμπλετ, παρά βοηθούν. 

Δεν είναι πρόβλημα αυτό. Ρυθμίζεται με φίλτρο ανάλογα τις ανάγκες (Never show fainter than....)

Screenshot_2022-07-01-23-59-46-310_com.simulationcurriculum.skysafari6pro.thumb.jpg.83729d38cb855be97febf1c8e906fcb9.jpg

Επίσης στο Planner μπορείς να επιλέξεις τι είδους αντικείμενα θες να δεις επιλέγοντας ταυτόχρονα και πληθώρα στοιχείων/φίλτρων από κάτω και φέρνεις στα μέτρα σου ο,τι θες να δεις κάνοντας λίστα παρατήρησης

Screenshot_2022-07-02-00-03-25-817_com.simulationcurriculum.skysafari6pro.thumb.jpg.997138c7e3e83fad41f425402140650a.jpg

Screenshot_2022-07-02-00-03-32-228_com.simulationcurriculum.skysafari6pro.thumb.jpg.2881b49beffe5df0eca8abbec8b38820.jpg

Οι ηλεκτρονικοί χάρτες δίνουν εκπληκτικές δυνατότητες. Κάθε κατηγορία έντυποι και ηλεκτρονικοί έχουν θετικά και αρνητικά και σηκώνει πολλή συζήτηση.

Επίσης ήθελα να ρωτήσω το εξής. Στα νευτώνια γυρίζουμε απλά την οθόνη και όλα καλά. Ξέρει κανείς αν υπάρχει επιλογή για διοπτρικό ώστε το πρόγραμμα να τα προβάλλει δεξιά-αριστερά όπως φαίνεται στο προσοφθαλμιο? Έψαξα αλλά δε βρήκα κάτι. Ίσως το 7 να έχει κάτι τέτοιο θέλει ψάξιμο.

 

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

13 hours ago, vagkaf said:

Δεν είναι πρόβλημα αυτό. Ρυθμίζεται με φίλτρο ανάλογα τις ανάγκες (Never show fainter than....)

Screenshot_2022-07-01-23-59-46-310_com.simulationcurriculum.skysafari6pro.thumb.jpg.83729d38cb855be97febf1c8e906fcb9.jpg

Επίσης στο Planner μπορείς να επιλέξεις τι είδους αντικείμενα θες να δεις επιλέγοντας ταυτόχρονα και πληθώρα στοιχείων/φίλτρων από κάτω και φέρνεις στα μέτρα σου ο,τι θες να δεις κάνοντας λίστα παρατήρησης

Screenshot_2022-07-02-00-03-25-817_com.simulationcurriculum.skysafari6pro.thumb.jpg.997138c7e3e83fad41f425402140650a.jpg

Screenshot_2022-07-02-00-03-32-228_com.simulationcurriculum.skysafari6pro.thumb.jpg.2881b49beffe5df0eca8abbec8b38820.jpg

Οι ηλεκτρονικοί χάρτες δίνουν εκπληκτικές δυνατότητες. Κάθε κατηγορία έντυποι και ηλεκτρονικοί έχουν θετικά και αρνητικά και σηκώνει πολλή συζήτηση.

Επίσης ήθελα να ρωτήσω το εξής. Στα νευτώνια γυρίζουμε απλά την οθόνη και όλα καλά. Ξέρει κανείς αν υπάρχει επιλογή για διοπτρικό ώστε το πρόγραμμα να τα προβάλλει δεξιά-αριστερά όπως φαίνεται στο προσοφθαλμιο? Έψαξα αλλά δε βρήκα κάτι. Ίσως το 7 να έχει κάτι τέτοιο θέλει ψάξιμο.

 

Σχετικά με την δυνατότητα ανεστραμμένης προβολής: δεν γνωρίζω για το SkySafari πάντως το Mobile Observatory Pro 3 αλλά και η free έκδοση έχουν την λειτουργία αυτή όπως φαίνεται στην εικόνα.

IMG_20220702_131018.jpg

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη κι εμένα με έχει βολέψει πάρα πολύ ο ηλεκτρονικός χάρτης. Έχω ελαφρύνει τη μέση μου με το κουβάλημα που έκανα πριν με ένα σωρό βιβλία. Είχα ένα σακίδιο του στρατού γεμάτο. Όσο αφορά τα mag μπορείς να βάλεις όριο και μάλιστα "on the fly" στο τί θέλεις να βλέπεις. Επίσης ένα πολύ καλό feture είναι το symbol size που σου δείχνει τα πιο φωτεινά αστέρια μεγαλύτερα, όπως ένας έντυπος χάρτης. Δεν υπάρχει σύγκριση Δημήτρη. Για να μην πω ότι πλέον δεν με απασχολεί το θέμα των θέσεων των πλανητών. Όσο αφορά την οθόνη, με 2 ζελατίνες κόκκινες και ρύθμιση φωτεινότητας είσαι κομπλέ και δεν έχω νιώσει να με ενοχλεί ποτέ.

Για μένα είναι θέμα γούστου πλέον το να χρησιμοποιεί κάποιος έντυπους χάρτες και είναι ΟΚ. Το κάτω κάτω κάνουμε αυτό που μας αρέσει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

17 minutes ago, terrain_inconnu said:

Σχετικά με την δυνατότητα ανεστραμμένης προβολής: δεν γνωρίζω για το SkySafari πάντως το Mobile Observatory Pro 3 αλλά και η free έκδοση έχουν την λειτουργία αυτή όπως φαίνεται στην εικόνα.

IMG_20220702_131018.jpg

Να είσαι καλά Μιχάλη ! Απορώ πως δε το είχα δει τόσο καιρό. Με βοήθησε η εικόνα σου το flip ήταν η λέξη κλειδί και το βρήκα μέσω google πως να το κάνω... Settings/Coordinates....

IMG_20220702_133457.thumb.jpg.cb76763b32e48be799ddd0c67393d418.jpg

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, η απεικόνιση των αμυδρών άστρων σε ένα ηλεκτρονικό χάρτη είναι πλέον αναντικατάστατο εργαλείο (παρότι συνεχίζουν να μου αρέσουν περισσότερο οι έντυποι χάρτες). Στην οθόνη μπορείς να μεγεθύνεις/σμικρύνεις έτσι ώστε να έχεις την καλύτερη συμφωνία με τον προσοφθάλμιό σου αλλά και να εντοπίζεις με πολύ μεγάλη ακρίβεια τη σχετική θέση των αντικειμένων. Επιπλέον επιλέγεις/φιλτράρεις το όριο μεγεθών που θέλεις. Με αυτά και μόνο ξεχωρίζεις πανεύκολα στο τηλεσκόπιο τα αντικείμενα που θέλεις, πληροφορείσαι με ένα κλικ για το ακριβές μέγεθός τους (mag) και κυρίως βεβαιώνεσαι ότι πράγματι τα είδες (π.χ. Πλούτωνας, πολύ αμυδροί δορυφόροι πλανητών, αμυδροί αστεροειδείς κλπ). Χώρια που για τα κινούμενα αντικείμενα έχεις ακριβές timing και θέση. Καλώς ή κακώς, για κάποιους τομείς παρατήρησης δεν υπάρχει επιστροφή από την ψηφιακή ευκολία, ιδίως για μας που μας αρέσουν πολύ τα οριακά αντικείμενα... 😉

  • Μου αρέσει 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

34 minutes ago, vagkaf said:

Να είσαι καλά Μιχάλη ! Απορώ πως δε το είχα δει τόσο καιρό. Με βοήθησε η εικόνα σου το flip ήταν η λέξη κλειδί και το βρήκα μέσω google πως να το κάνω... Settings/Coordinates....

IMG_20220702_133457.thumb.jpg.cb76763b32e48be799ddd0c67393d418.jpg

Σκέφτομαι καιρό τώρα να εγκαταστήσω και το SkySafari παράλληλα με τα υπόλοιπα προγράμματα που έχω ήδη αλλά η ελεύθερη έκδοση μπορώ να πω πως δεν μου αρέσει, κυρίως ως προς το πως προβάλει τον χάρτη. Πιθανών να φταίει ότι η ελεύθερη έκδοση δεν έχει τον πλήρη κατάλογο με αστέρια, deep sky κτλ. Παραθέτω την ίδια περιοχή (γύρω από το Μ7, Ptolemy Cluster) όπως φαίνεται στο ΜΟ Pro 3 και το SkySafari Free Edition (σε μικρή και μεγάλη μεγένθυση). Μπορείς να μου πεις αν και στην Pro έκδοση του SkySafari η συγκεκριμένη περιοχή φαίνεται κάπως έτσι ή είναι αισθητά διαφορετική (π.χ. με αστέρια έως μέγεθος 15); 

Μ7-1.png

Μ7-2.png

Το επεξεργάστηκε ο terrain_inconnu
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

19 minutes ago, terrain_inconnu said:

Σκέφτομαι καιρό τώρα να εγκαταστήσω και το SkySafari παράλληλα με τα υπόλοιπα προγράμματα που έχω ήδη αλλά η ελεύθερη έκδοση μπορώ να πω πως δεν μου αρέσει, κυρίως ως προς το πως προβάλει τον χάρτη. Πιθανών να φταίει ότι η ελεύθερη έκδοση δεν έχει τον πλήρη κατάλογο με αστέρια, deep sky κτλ. Παραθέτω την ίδια περιοχή (γύρω από το Μ7, Ptolemy Cluster) όπως φαίνεται στο ΜΟ Pro 3 και το SkySafari Free Edition (σε μικρή και μεγάλη μεγένθυση). Μπορείς να μου πεις αν και στην Pro έκδοση του SkySafari η συγκεκριμένη περιοχή φαίνεται κάπως έτσι ή είναι αισθητά διαφορετική (π.χ. με αστέρια έως μέγεθος 15); 

Μ7-1.png

Μ7-2.png

Σου παραθέτω ακριβώς με τις ίδιες μοίρες κάδρο πως τα δείχνει σε εμένα 

Screenshot_2022-07-02-14-10-47-143_com.simulationcurriculum.skysafari6pro.thumb.jpg.9c7bd74137e16a830cd76e44892af51e.jpg

Screenshot_2022-07-02-14-11-41-442_com.simulationcurriculum.skysafari6pro.thumb.jpg.005e5c0407f8b03eac90072b49f84853.jpg

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως, το πόσα αστέρια να σου δείχνει βάσει mag είναι κάτι που ρυθμίζεται. Στις ρυθμίσεις πραγματικά μπορείς να αλλάξεις πολλά πράγματα και κάθε φορά να δημιουργείται τελείως "νέος" χάρτης. 

 

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έχω ψάξει το πρόγραμμα και τα έχω δει όλα αυτά που λέτε.  Μάλιστα το έχω ρυθμίσει να δείχνει όσα αστέρια δείχνει η Uranometria, λόγω συνήθειας με τη τελευταία. 

Φυσικά μη φανταστεί κανείς ότι υπάρχει περίπτωση να αφήσω ποτέ την Uranometria στο σπίτι! Αλλά θέλω να παίρνω γνώμες από χρήστες ψηφιακών μέσων ώστε κάποια στιγμή να τα δοκιμάσω για δύσκολα αντικείμενα! Περί ορέξεως σπανακόπιτα!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης