Jump to content

Το τελος της ερασιτεχνικης αστρονομιας (φωτορυπανση)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις αρχές Νοεμβρίου βρέθηκα για μία εβδομάδα στη Σκωτία και γύρισα με αυτοκίνητο σχεδόν όλη τη Δυτική ακτή και μεγάλο μέρος των highlands.

 

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση η σχετική απουσία μικρών οικισμών αλλά κυρίως αγροτικών δρόμων κατά μήκος των βασικών επαρχιακών οδών.

 

Δε γνωρίζω τι πυκνότητα πληθυσμού έχει η Σκωτία, αλλά ήταν εμφανές το ότι δεν υφίσταται εκεί η ελληνική πατέντα της εκτός σχεδίου δόμησης.

 

Τα βουνά τους δεν είναι "σκαμμένα", δεν υπάρχει δίκτυο τύπου "τιμημένων ελληνικών χωματόδρομων" και ως εκ τούτου, δεν υφίσταται δημοτικός φωτισμός σε όλα αυτά τα πιθανά και απίθανα μέρη, όπως τον συναντάμε στην Ελλάδα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 528
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εύγε Παναγιώτη για το άρθρο στην "Ελευθερία".

Έχουμε κάνει αίσθηση οι καλαματιανοί με τα άρθρα μας εκεί! Μακάρι να ευαισθητοποιηθεί η τοπική κοινωνία αν και το βλέπω κομματάκι δύσκολο. Ο γνωστός "αντιαεροπορικός" φωτορυπαντής συνεχίζει ακάθεκτος εξευτελίζοντας θεσμούς και αρχές της πόλης. Η αστυνομία δεν βλέπει καμμιά παράβαση (!!!) και η δημοτική αρχή ποιεί την νήσσαν εδώ και μήνες.

ΑΙΔΩΣ ΑΡΓΕΙΟΙ!

Έχετε αφήσει την πόλη της Καλαμάτας στο έλεος της αυθαιρεσίας και της κακογουστιάς!

(Περισσότερα και στο blog μου να μην εκμεταλλεύομαι την φιλοξενια του astrovox)

 

ΥΓ για τις ανεμογεννήτριες δεν συζητάω, είναι μάστιγα ίσως και χειρότερη από την φωτορύπανση. Το τι τους χρειάζεται το γράφω στην υπογραφή μου.

Ευτυχώς για αυτή τη μάστιγα αναπτύσσεται ήδη ισχυρή αντίδραση, μακάρι να γίνει το ίδιο και για τη φωτορύπανση.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ισως και να κάνω λάθος, αλλα τα Highlands αν θυμάμαι καλά, είναι βουνά, με βράχια και χόρτο (?), το πολύ να έχουν δασική βλάστηση.

Οπότε οι Σκωτσέζοι δεν έχουν ανάγκη να φτιάξουν δρόμους παντού, να κάνουν τι στα βράχια?

Στην Ελλάδα όμως σε κάθε βουνό, λόφο, και λαγκάδι έχουμε καλλιέργειες (Αμπέλια, Ελιές, βαμβάκι) οπότε είναι λογικό και νομίζω επιββάλεται να έχουμε δρόμους παντού.

Αυτό που ούτε είναι λογικό, και ούτε επιβάλλεται, είναι να υπάρχει σε κάθε απομονωμένο δρόμο, και απο μια λάμπα της ΔΕΗ.

 

Υ.Γ. Γιώργο, η φράση που ταιριάζει εδω, είναι δυστηχώς, στους τυφλούς, βασιλεύει ο μονόφθαλμος. τα ζώα μου αργά. στου κουφού την πόρτα οσο θέλεις βρόντα. κτλ κτλ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη πολλά και ειλικρινή συγχαρητήρια!!!!!!!! =D> =D> =D> =D>

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπότε οι Σκωτσέζοι δεν έχουν ανάγκη να φτιάξουν δρόμους παντού, να κάνουν τι στα βράχια?

 

Είμαι βέβαιος πως παρά τον "κακό" τους καιρό κάτι έχουν και αυτοί να καλλιεργούν...

 

Νομίζω πως στη νεότερη Ελλάδα ποτέ δεν υπήρξε μία πραγματική και ρεαλιστική πολιτική για τη γη. Ακόμα δεν έχουμε κτηματολόγιο αλλά ούτε και γενικά χωροταξικά σχέδια. Δηλαδή ο καθένας κάνει ο,τι του γουστάρει, είτε πρόκειται για καλλιέργειες, είτε πρόκειται για βιοτεχνικές μονάδες, είτε πρόκειται για κατοικίες.

 

Τα επόμενα χρόνια αναμένονται περίπου 1.000.000 δυτικο-ευρωπαίοι, οι οποίοι θα κτίσουν ή θα αγοράσουν παραθεριστικές (κυρίως) μονοκατοικίες στην Ελλάδα.

 

Το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με την αύξηση (?) του βιοτικού επιπέδου μας, που οδηγεί όλο και περισσότερους στην απόκτηση παραθεριστικής κατοικίας στην επαρχία, θα έχει ως αποτέλεσμα να μη μείνει βουνοκορφή ανεκμετάλλευτη.

 

Ήδη στην Αργολίδα, αλλά από όσο ξέρω και γύρω από την Καλαμάτα, οι περισσότερες βουνοπλαγιές κτίζονται και κατά κάποιο τρόπο αναπτύσονται καινούριοι "εκτός σχεδίου" οικισμοί.

 

Τα "βουνά" είναι φτηνά και τα σχέδια πόλεως δεν επεκτείνονται για να καλύψουν τις ανάγκες.

 

Επίσης, μεγάλοι real estate οργανισμοί - εταιρίες του εξωτερικού αλλά και ελληνικές προσανατολίζονται στην αγορά τεράστιων εκτός σχεδίου περιοχών με απότερο στόχο την ιδιωτική πολεοδόμηση.

 

Τέλος, σκέφτεσαι τι θα γίνει εάν τελικά ενεργοποιηθούν (νομοθετικά) όλοι αυτοί οι οικοδομικοί συνεταιρισμοί, στην κατοχή των οποίων βρίσκονται απίστευτα κομμάτια της ελληνικής επαρχίας?

 

Είμαι υπέρ της ανάπτυξης, χωρίς όμως να έχω ακόμα δώσει ένα ακριβές νόημα σε αυτή τη λέξη - ειδικά στην Ελλάδα.

 

Μερικές φορές ίσως τελικά να χρειάζεται να κάνουμε ένα βήμα μπρός και δύο βήματα πίσω.

 

Για τις ανεμογεννήτριες θα έλεγα πως το πρόβλημα είναι αισθητικό. Στις περισσότερες περιοχές, που βρίσκονται, δεν υπάρχει καν επαρκές αιολικό δυναμικό, που να δικαιολογεί την εγκατάστασή τους. Αλλά ... επιχορηγούνται από την Ε.Ε. δηλαδή με δικά μας λεφτά και αυτός είναι πάντα ένας καλός λόγος για να κάνει κανείς αντικειμενικά ... ζημιογόνες ή επισφαλείς επενδύσεις.

 

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι με τόσα "ανεμιστηράκια" μπορεί κάποια στιγμή αυτή η χώρα να πετάξει και να πάει ... στον πλανήτη happy του Ανδρέα (Παπαλάμπρου). Εκεί μπορεί να βρούμε και καλύτερους ουρανούς...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητηρια draculas για το υπεροχο αρθρο! Ελπιζω και εδω (Αργολιδα)να γραψει καποιος κατι γιατι τα πραγματα ειναι και εδω χαλια. Μεχρι και αντιαεροπορικου τυπου προβολεα 4000 WATT εχουμε οπως και εσεις, με την διαφορα οτι κινειτε κιολας! Λες και ειμαστε υπο αεροπορικη επιθεση και ψαχνουμε για F-16! Tι να πει κανεις?

Φιλε Χρηστο πολυ μεγαλο θεμα αυτο σχετικα με την αναρχη δομηση στην περιοχη μας. Τα πραγματα αναμενονται πιο δυσκολα για τα εκτος σχεδιου καθως σε μερικες περιοχες ισως πεσει η απαιτουμενη εκταση που πρεπει να εχει κανεις για χτισει. Τωρα ειναι συνηθως ανα 4 στρεμματα οικοπεδου 400 τμ δομηση.

Ξεχναμε βεβαια και τις αλλες χρησεις οπως αποθηκες κτλ. που ισχυει αλλο καθεστως και επισης εκατονταδες αν οχι χιλιαδες προτασεις για τον αποχαρακτηρισμο αρκετων δασικων εκτασεων που ηδη εχουν κατατεθει!

Σε αναμονη λοιπον ριζικων αλλαγων που θα σημαδεψουν δυστυχως ανεπανορθωτα την νυχτα μας! :(

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχετε κάθε δικάιωμα να υποστηρίζετε τον τόπο σας και καλά κάνετε.

Απλα πρέπει να βρεθει η μέση λύση. Ειναι κρίμα να έχουμε τόσο "αέρα" και μην τον εκμεταλευόμαστε και να πληρώνουμε ρευμα "απ'εξω" = ΕΞΑΡΤΗΣΗ.

 

btw tις ανεμογεννήτριες σκοπεύουν να τις βάλουν σε κεντρικά σημεια του νησιού ή σε μακρινές περιοχές οπου υπάρχουν ισχυροί άνεμοι?

 

Πάντως στα Ψαρά που έτυχε να περάσω μια ολόκληρη ημέρα κάνοντας μια άσκηση φαντάρος πρίν απο 10 χρόνια ειδα για πρώτη φορα ανεμογεννήτριες. Μου προκάλεσαν δέος και δε μπορώ να πώ οτι με χάλασαν οπτικά.

ΚΟΚ

 

Οπου και να μπουν είναι τοσες πολλές και τόσο μικρό το νησι που πολλά πραγματα θα επιρρεαστουν, οχι μονο η ησυχία μας... Εμένα δεν θα με πιανει δεος.... με πιανει τρόμος!

 

 

Αλοίμονο, ωιμέ!

 

http://www.in.gr/Reviews/imagegallery.asp?lngReviewID=1667&lngChapterID=16500&lngItemID=46783

 

Αρέσει αυτό το θέαμα; Οι αναλογίες και οι θέσεις που εμφανίζονται στις φωτος είναι με βαση το πραγματικό σχεδιο εγκατάστασης και οχι απλά για εντυπωσιασμό.

 

 

http://eyploia.aigaio-net.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=755

http://eyploia.aigaio-net.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=683

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε οχι.. αν αυτό είναι βασισμένο στο πραγματικό σχέδιο, τότε πολύ καλά κάνετε και φωνάζετε!

Είναι ελλεεινό το θέαμα!

:shock: :shock:

 

Γιατί δεν πάνε και στην Ακρόπολη να βάλουν 5-6 τέτοιες? ύψομα είναι, αέρας θα το πιάνει..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντού ελλεεινή είναι η ανεμογεννητριορύπανση. Η λύση είναι το ξερίζωμα τους. Είπα να μην ασχοληθώ αλλά δεν άντεχω, η ιδέα να τις δω στο απέναντι βουνό, η εκεί που πάω για παρατήρηση μου ανεβάζει το αίμα στο κεφάλι!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντού ελλεεινή είναι η ανεμογεννητριορύπανση. Η λύση είναι το ξερίζωμα τους. Είπα να μην ασχοληθώ αλλά δεν άντεχω, η ιδέα να τις δω στο απέναντι βουνό, η εκεί που πάω για παρατήρηση μου ανεβάζει το αίμα στο κεφάλι!

 

Εγω (σύμφωνα με τα σχέδια) θα έχω 8-10 τέτοιες πανω και γύρω από το κεφάλι μου (σπιτι) και από τη θέση που παρατηρώ κάθε καλοκαίρι. Και θεωρουσα οτι 2-3 λάμπες του δήμου που αλλάχτηκαν με πιο δυνατες πέρσι, οτι χειρότερο μπορούσε να μου συμβει.... Που να 'ξερα.... ](*,)

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μολις ειδα τις φωτογραφιες! Τι ειναι αυτο ρε παιδια? Καλα ειναι σοβαροι? Επαθα πλακα!

Η γελοιοτητα σε ολο της το μεγαλειο. Δεν εβαζαν τουλαχιστον λιγες ακομη ωστε να ειμασταν οι πρωτοι στον κοσμο που θα ειχαμε ιπταμενο νησι!

Με λιγες ακομη θα πεταξει σιγουρα!

Επιεικως απαρεδεκτοι οι κυριοι!

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και το Αραχναίο όρος έχει υποστει καταστροφή JIMKIBOU λόγω της ανεμογεννητριορύπανσης απ' ότι ξέρω. Θα τις ανεβάσουν και στον Πάρνωνα... αν δεν υπάρξει αντίδραση.

Αιδώς αργείοι!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διατηρώ πολλες επιφυλάξεις για τις φωτό μιας και δεν ειναι επίσημες και ούτε δείχνουν αληθοφανεις. (εκτος αν ειναι νεας γεννιάς ανεμογεννήτριες που περιστρέφονται 360ο και απο οπου και να τις κοιτάξεις τις βλέπεις κάθετα :shock: )

 

Πάντως αν είναι έτσι εαν είναι τα πράγματα σας δικαιολογώ και το μόνο που μένει ειναι ολοι μαζι να βρούμε με περιοχή στην Ελληνική γη να φτιάξουμε ενα πυρηνικό εργοστάσιο παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας και να ειμαστε ευχαριστημένοι όλοι.

Βεβαια αμα γίνει μπαμ θα πάμε όλοι στην ευχή του Θεούλη αλλα μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος.

 

+1 στο ξήλωμα, και εγώ μαζί σας.

Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματι giorgosgr με ανεμογεννητριες υψους 150μ. οπως επισης και σε αλλη περιοχη της Αργολιδας στον Αχλαδοκαμπο αλλα τοσα θηρια.

Επισης το λιμανι του Ναυπλιου εχει γεμισει αυτη την στιγμη με τουλαχιστον 10 προς συναρμολογηση που σιγουρα θα μπουν καπου κοντα.

Φιλε pentraks εχω την ατυχια να ειμαι αρκετα κοντα σε ανεμογεννητριες 3 mw και επιβεβαιωνω δυστυχως οτι οι φωτογραφιες ειναι αληθοφανεστατες! Το μονο που μπορει να διαφερει ειναι η οχι παραλληλη τοποθετηση μεταξυ τους αλλα αυτο δεν αλλαζει τιποτα.

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διατηρώ πολλες επιφυλάξεις για τις φωτό μιας και δεν ειναι επίσημες και ούτε δείχνουν αληθοφανεις. (εκτος αν ειναι νεας γεννιάς ανεμογεννήτριες που περιστρέφονται 360ο και απο οπου και να τις κοιτάξεις τις βλέπεις κάθετα :shock: )

Μην μπερδεύεσαι οι φωτος δεν ειναι αληθινές και ούτε φυσικά επίσημες. Επεξεργάστηκαν με την βοήθεια του photoshop, προσθεσαν ενα τυχαίο μοντελο ανεμογεννητριας σε αναλογια ομως με το γυρω περιβάλλον (υψη και πλάτη) μονο και μονο για δουμε ποιο θα είναι περίπου το αποτέλεσμα. Στη πρώτη φωτο το υψος του Όρους Πετριας (έτσι λεγεται) αριστερα, είναι καπου 570 μέτρα. Τοποθέτησε τωρα εσυ εκεί πανω ένα παλουκι, τουλάχιστον 120 μετρων με διαμετρο φτερών 90 μέτρα και θα εχεις το ιδιο ακριβώς αποτέλεσμα με την φωτογραφία!

 

Φιλικά

Νίκος

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aκριβως φιλε nivam γι'αυτο και εγω χρησιμοποιησα την λεξη αληθοφανεις

και οχι αληθινες. Παντως απο αποψη συγκρισης μεγεθων βουνου και ανεμογεννητριας η απεικονιση ειναι σωστοτατη.

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πληροφορήθηκα και το γράψατε και εδώ, για τον αντιαεροπορικό προβολέα που έχετε και στο Ναύπλιο και μάλιστα περιστρεφόμενο. Μπορείτε να δημοσιεύσετε φωτογραφίες; Έχει γίνει κάποια ενέργεια απομάκρυνσής του; Η μάστιγα αυτής της ΑΛΗΤΕΙΑΣ πρέπει να εκλείψει!!!

 

ΥΓ τις ανεμογεννήτριες όσο είναι στο λιμάνι πετάχτε τες στη θάλασσα. Θα ρυπαίνουν και πάλι αλλά όχι αισθητικά :cheesy:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ τις ανεμογεννήτριες όσο είναι στο λιμάνι πετάχτε τες στη θάλασσα. Θα ρυπαίνουν και πάλι αλλά όχι αισθητικά :cheesy:

 

Ποιος σου είπε οτι υπάρχει περίπτωση να φτάσουν ως το λιμάνι.... :twisted:

 

 

ΥΓ. Το πρόβλημα με τους αντιεροπορικους προβολείς εντεινεται παρα πολύ το καλοκαίρι, ακομα και σε μικρα νησια, και δυστυχώς η μονη λύση είναι ενα ευθύβολο αεροβόλο... :twisted:

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Γιωργο θα προσπαθησουμε να δημοσιευσουμε φωτογραφιες απο τον προβολεα.

Θα μιλησω και με τα υπολοιπα παιδια απο την περιοχη. Ειναι τρομερα ενοχλητικο.

Πχ. για να καταλαβουμε και λιγο τι παθαινουμε, προσπαθεις να δεις M81-M82 και καποια στιγμη ολα ασπριζουν αποτομα. Μετα M51 και παλι τα ιδια. Οποτε καποια στιγμη αφηνεις μεγαλη αρκτο απογοητευμενος και πας (πχ)M13. Νομιζεις οτι ολα θα πανε καλα αυτη την φορα. Kι ομως κανεις λαθος και παλι. Παραμονευει και παλι ο προβολεας!

Οποτε σταματας απογοητευμενος και απλα δεν παρατηρεις παλι Παρασκευη και Σαββατο!

Σε ολα αυτα αφαιρεστε το (πχ.) γιατι πολυ απλα αυτο μου συμβαινει παντα καθε εβδομαδα! :(

Oσο για το θεμα των ανεμογεννητριων να τις ριξουμε στο λιμανι! :-$ Ψαχνω τροπο :-k ](*,)

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

[Κάτω τα χέρια απ τις περήφανες ανεμογεννήτριες! :P ]

 

http://www.green-planet.gr/articles_anemogenitries.htm

 

Κάτω τα χέρια από τη Σεριφο. Ναι στις Α.Π.Ε., όχι στις υπερβολές που σκοπό έχουν το κερδος κάποιων επιχειρηματιών. Αν μου έλεγαν οτι θα κατασκευάσουν 5-10 θα έλεγα "ΟΚ, τι να κάνουμε, ειναι για το κοινο καλο, πρεπει να γίνει".

Γιατί δεν σκεφτονται την τοποθετηση απο 2-3 σε κάθε νησί, με ικανή στελέχωση για την λειτουργία και συντήρηση, έτσι ωστε όλα τα νησια να ειναι ενεργιακά αυτόνομα.

Γιατι πρέπει να μπουνε τοσες πολλές (87) και τόσο θηριώδεις (150μ. υψος), σε ενα μονο νησί το οποιο δεν θα ωφελειται ενεργιακα απο αυτά καθώς όλο το ρευμα θα πηγαινει στο Λαυριο. Η Σεριφος θα συνεχιζει να τροφοδοτειται απο το ηδη υπάρχον εργοστασιο diesel.

Ας την καταστρεψουμε την Σεριφο για να λέμε οτι εχουμε αιολικά πάρκα, μεγάλες μονάδες Α.Π.Ε. και οταν τις κατασκευασουμε και αλοιωσουμε το τοπιο θα τις αφησουμε να σκουριαζουν οπως στις περισσοτερες των περιπτώσεων...

 

Φιλικά

Νίκος

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παρ όλα αυτά θα επιμείνω...Η φωτορύπανση και οι ανεμογεννήτριες (ή άλλες εναλλακτικές μορφές παραγωγής ενέργειας) είναι δύο ζητήματα ΑΣΧΕΤΑ μεταξύ τους.

Δεν σημαίνει ότι καίμε επειδή θα έχουμε να κάψουμε. Εδώ καίμε έχουμε δεν έχουμε. Δείτε τι ΄γίνεται με το νερό. Φωνάζουμε, μην σπαταλάτε ρε, θα διψάσουμε ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ και ό άλλος αφήνει τη βρύση ανοιχτή όταν πλένει το αυτοκίνητο μην τυχόν και του λείψει δηλαδή.

Οχι κύριοι. Η φωτορύπανση είναι θέμα κουλτούρας που δυστυχώς δεν έχουμε.

Και φυσικά, έξω οι ανεμογεννήτριες απο τη Σέριφο και απο οποιοδήποτε άλλο μέρος προσπαθούν να τις βάλουν χωρίς ορθολογιστικό σχεδιασμό αναγκών αλλα με μόνο γνώμωνα το κέρδος του κάθε επιτήδιου που παίρνει τα μεγάλα συμβόλαια.

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η φωτορύπανση και οι ανεμογεννήτριες (ή άλλες εναλλακτικές μορφές παραγωγής ενέργειας) είναι δύο ζητήματα ΑΣΧΕΤΑ μεταξύ τους.

Δεν σημαίνει ότι καίμε επειδή θα έχουμε να κάψουμε. Εδώ καίμε έχουμε δεν έχουμε.

 

......Πόσο μάλλον αν η ενέργεια γίνει φτηνότερη,λόγω του άφθονου αέρα που φυσά στην Ελλάδα.Κάνεις λάθος.Δεν είναι καθόλου άσχετα μεταξύ τους.

 

Αν δεν υπάρχει σωστή νομοθεσία και κριτήρια για τις ανεμογεννήτριες,η νύχτα θα γίνει φωτεινότερη από την ημέρα,επειδή ακριβώς η ενέργεια θα είναι ανεξάντλητη.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πιστεύω ότι ο Δημήτρης Σοφούλης έχει απόλυτο δίκιο. Υπάρχουν δύο διαφορετικά εντελώς ζητήματα εδώ.

 

Αλλο θέμα η προέλευση της ενέργειας για να καλύψει τις ανάγκες μας και άλλο θέμα η κατασπατάληση της ενέργειας με τον άσκοπο φωτισμό.

 

Εχουμε ανάγκη για εναλλακτικές πηγές ενέργειας ούτως ή άλλως διότι υπάρχουν θεμιτές ανάγκες και χρήσεις για την ενέργεια που αυξάνονται καθημερινά και μάλιστα ραγδαία. Αυτές τις ανάγκες καλούμαστε να καλύψουμε με τις εναλλακτικές πηγές ενέργειας.

 

Η λογική του να συνεχίζει η ενέργεια να είναι από τη σημερινή προέλευση (πετρέλαιο, άνθρακας κτλ) ώστε να μη μας περισσεύει για σπατάληση είναι παράλογη. Δυστυχώς, εδώ προσπαθούμε να δημιουργήσουμε ένα κίνημα κατά της φωτορύπανσης και θα βγούμε με συνθήματα υπέρ του πετρελαίου και κατά των εναλλακτικών;;; Ε όχι ρε παιδιά... :cry:

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι το θέμα της φωτορύπανσης συνδέεται με το θέμα της παραγωγής ενέργειας γιατί και τα δύο έχουν να κάνουν με το θέμα της ρύπανσης του περιβάλλοντος. Δεν υπάρχει περίπτωση να ευαισθητοποιήσεις κανένα για τη φωτορύπα;νση χωρίς να τον ευαισθητοποιήσεις ταυτόχρονα για όλα τα θέματα που αφορούν το περιβάλλον.

Το να προσπαθήσουμε να αλλαξουμε τον τρόπο παραγωγής ενέργειας χρησιμοποιώντας εναλλακτικές μορφές ενέργειας είναι πολύ σημαντικό και δεν νομίζω ότι είναι συνετό να καταφεύγουμε σε αφορισμούς π.χ. για τις ανεμογεννήτριες. Ένα είναι σίγουρο πως ο άνθρακας έχει πολύ χειρότερες συνέπειες...

Ίσως 87 ανεμογεννήτριες στη Σέριφο να είναι πράγματι πολλές, αλλά αναρωτιέμαι αν ήταν 40 πάλι κάποιοι δε θα διαμαρτύρονταν?

Δυστυχώς σε πολλά θέματα μας πιάνει το σύνδρομο NIMB (Not In My Backyard) είτε αυτό έχει να κάνει με τις ανεμογενήτριες είτε με τις χωματερές κτλ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης