Jump to content

Απόψεις για Dob 8''


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη της παρέας και συγχαρητήρια για το έργο σας!

Είμαι νέο μέλος όπως βλέπετε στο φόρουμ άλλα όχι αρχάριος στην αστρονομία,αρχάριος όμως στην παρατηριασιακή αστρονομία :)

Εδώ και μερικούς μήνες σκέφτομαι να αγοράσω το πρώτο μου τηλεσκοπίο και ψάχνοντας στο φόρουμ είδα ότι η πλειοψηφία προτείνει στους αρχάριους ένα Dobsonian τηλεσκοπίο...

 

Κάτι τέτοιο είναι ικανοποιητικό?

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=657#images

 

Και αν ναι θα ήθελα να μάθω το εξής: Με ένα σχετικά τόσο οικονομικό τηλεσκόπιο είναι δυνατόν να παίρνεις τόσο καλές φωτογραφίες όπως αυτές που παρατίθενται στο τέλος της αντιστοιχης σελίδας?

 

Το ρωτώ γιατί δε θέλω να προβώ σε μια αγορά που θα με απογοητεύεσει και επιπλέον να τονίσω ότι σχεδόν όλες οι παρατηρήσεις θα γίνονται σε χωριό της ορεινής κορινθίας σχεδόν δίπλα στο Κρυονέρι για όσους γνωρίζουν! :)

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

 

Όπως θα διάβασες και μόνος σου, το συγκεκριμένο 8''

είναι καταπληκτικό για τα λεφτά του.Έχω το ίδιο και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Έχει να σου δώσει πολλά πράγματα και θα περάσει

αρκετός καιρός (χρόνια...) για να πεις ότι το έφτασες

στα όριά του.

 

Αν μπορέσεις κάποια στιγμή, έλα σε κάποια απ'τις

συγκεντρώσεις που γίνονται για να δεις και μόνος

σου αυτό που σκοπεύεις να αγοράσεις.

Έτσι θα είσαι σίγουρος ότι δεν θα απογοητευτείς.

Επιπλέον θα δεις και από πολλούς άλλους τύπους

τηλεσκοπίων και θα έχεις μια πιο σφαιρική άποψη.

 

Τουλάχιστον για μένα, αυτό ήταν καταλυτικός παράγοντας

για την αγορά του.

Για τις φωτογραφίες, βγαίνουν τέτοιες και καλύτερες,

αλλά ας μιλήσουν οι αρμόδιοι.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση είδα επίσης και το pm που έστειλες είμαι 4ο έτος τώρα....ξέρω και παιδιά από το έτος σου θα σου απαντήσω αργότερα σε pm σήμερα.

 

Τώρα να σου πω μόνο ποιος ήταν ο δισταγμός μου με την αγορά τηλεσκοπίου...Πιτσιρικάς πριν καμια 8αρα χρόνια είχα παει στο αστεροσκοπίο και είχα ρωτήσει αστρονόμο που δουλεύει εκεί σχετικα με την αγορά τηλεσκοπίου και μου είπε να μην προβώ σε τέτοια αγορά γιατί τα τηλεσκοπία με κάτω από 300000 δραχμες τότε δεν αξίζουν και θα πετάξω τα χρήματα μου.

 

 

Τώρα πλέον όμως βλέπω ότι πολύς κόσμος αγοράζει τηλεσκόπια με 300 και 400 ευρώ,για ερασιτεχνική χρήση και δεν πιστέυω ότι όλοι αυτοί πετάνε τα χρήματα τους...Για αυτό αυτό και μπήκα στη διαδικασία να ενημερωθώ.

 

Επιπλεόν διαβασα ότι τα Skywatcher είναι κινέζικα και ξέρεις τι ακούγεται για τα κινέζικ αν και όλα τα προιόντα τα ''αμερικάνικα'' made in taiwan γράφουν πλέον... :) :)

 

Απλά δε θέλω να επαληθευτεί ο αστρονόμος που μου είπε ότι οι φακοί σε τόσο οικονομικά τηλεσκόπια είναι σχεδόν ψεύτικοι κλπ κλπ....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσήλθες φίλε

Επειδή έκανες λόγο και για φωτογραφία, πρέπει να ξέρεις ότι παρατήρηση και αστροφωτογραφία είναι 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα. Μέσα στις όλες σκέψεις σου, βάλε και την παράμετρο "τι μου αρέσει περισσότερο, παρατήρηση ή φωτογραφία;"

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως, ΜΑΘΕ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η skywacher κατασκευάζει τηλεσκόπια και για μεγάλες εταιρίες!

Μη φοβάσαι τα οπτικά, ο λόγος τιμής προς απόδοση είναι θεαματικός..

Πριν ακόμα και λίγα χρόνια τόσο χαμηλές τιμές για 8 ίντσες τηλεσκόπιο φάνταζαν ονειρικές και εκτός πραγματικότητας...

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε CentaurusA εδώ και λίγο καιρό είμαι και 'γώ ένας ακόμα ένας ευτυχής

(εν μέρει) κάτοχος ενός Skywatcher Dob 8'' και λέω εν μέρει γιατί το

τηλεσκόπιο είναι καλό , αλλά με αυτή τη βάση απλά δίνω μάχη να κυνηγώ

αυτό που θέλω να δω. Είμαι αρχάριος στην αστροπαρατήρηση οπότε νομίζω (ελπίζω) να είναι θέμα

συνήθειας η δυσκολία του να μπορέσω να κρατήσω έναν πλανήτη για μερικά δευτερόλεπτα.

Θα ήταν καλό να πουν και οι πιό έμπειροι κάτι πάνω σ' αυτό.

Ευτυχώς που υπάρχει και η Σελήνη :D

Γιώργος. :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς όρισες φίλε centaurusA στο φόρουμ. Όπως σου είπαν και οι προηγούμενοι θα πρέπει να ξεχωρίσεις την έννοια της παρατήρησης με την έννοια της φωτογράφησης. Το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο είναι μόνο για παρατήρηση και αυτό δεν οφείλετε επειδή "δεν είναι καλό" κάθε άλλο, αλλά επειδή η στήριξή του δεν το επιτρέπει. Συνήθως το 90% των ερασιτεχνών ξεκινάνε με παρατήρηση και μετά περνάνε σε φωτογράφηση και αυτό γιατί το δεύτερο είναι πολύ ακριβότερο αλλά και κατά δεύτερο είναι και θέμα γούστου (αν σου αρέσει δηλαδή).

 

Anyway αν πάρεις αυτό το τηλεσκόπιο μπορείς αν θέλεις αγότερα να του κάνεις μια αναβάθμιση αλλάζοντας τη στίριξή του και να το κάνεις "φωτογραφικό". Ψάξε μέσα στο φόρουμ και διάβασε γιατί έχει πολύ πράμα εδώ μέσα για να μάθεις.

 

Σου εύχομαι καλή αρχή και καλές αγορές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! :) :)

 

Μια ακόμα απορία που έχω είναι η εξής:Με αυτό το τηλεσκόπιο θα μπορώ να παρατηρήσω νεφελώματα ή και κάτι παραπάνω ή ''περιορίζεται'' στην πλανητική παρατήρηση?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ακόμα απορία που έχω είναι η εξής:Με αυτό το τηλεσκόπιο θα μπορώ να παρατηρήσω νεφελώματα ή και κάτι παραπάνω ή ''περιορίζεται'' στην πλανητική παρατήρηση?

 

Εννοειται, αρκει να εχεις φυσικα και "καλο ουρανο".

 

Πολυ καλη επιλογη στα λεφτα του. Χωρις δευτερη σκεψη. O:) O:) O:)

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε CentaurusA εδώ και λίγο καιρό είμαι και 'γώ ένας ακόμα ένας ευτυχής

(εν μέρει) κάτοχος ενός Skywatcher Dob 8'' και λέω εν μέρει γιατί το

τηλεσκόπιο είναι καλό , αλλά με αυτή τη βάση απλά δίνω μάχη να κυνηγώ

αυτό που θέλω να δω. Είμαι αρχάριος στην αστροπαρατήρηση οπότε νομίζω (ελπίζω) να είναι θέμα

συνήθειας η δυσκολία του να μπορέσω να κρατήσω έναν πλανήτη για μερικά δευτερόλεπτα.

Θα ήταν καλό να πουν και οι πιό έμπειροι κάτι πάνω σ' αυτό.

Ευτυχώς που υπάρχει και η Σελήνη :D

 

σε αυτο το θεμα εχει να κανει ποσο μεγαλη μεγεθυνση εχεις βαλει. οσο πιο μεγαλο βλεπεις ενα αντικειμενο π.χ. δια, τοσο πιο γρηγορα χρειαζετε να μετακινεις το τηλεσκοπιο ωστε να ακολουθεις τον στοχο. εγω παντως με το 10mm και το 6mm που εχω βλεπω για αρκετο χρονο (με το 6αρι πρεπει να μετακινισω σε πιο λιγοτερο χρονο σε σχεχη με το 10αρι). απλα μετα σου γιενετ συνηθεια και δεν του δινεις σημασια. για να ακολουθεις τον στοχο χρειαζεσε ισημερινη βαση με μοτερ

 

CentaurusA με το 8αρι μπορεις να δεις αχνα αντικειμενα περιπου μεχρι +13 mag αν δεν κανω λαθος. θα δεις και πλανητες και γαλαξιες και νεφελωματα και ανοικτα σμηνη και ο,τι τραβαει η καρδια σου. μονος περιορισμος ειναι το seeing, η φωτορυπανση καθως και το γεγονος οτι για δεις καποια αντικειμενα χρειαζεσε συγκεκριμενα φιλτρα.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλες kookoo_gr όσον αφορά τη φωτορύπανση οι παρατηρησεις μου θα γίνονται σε χωιό της ορεινής κορινθίας 5 λεπτά μακρυα από το αστεροσκοπείο του κρυονερίου όπου ο ουρανός είναι πεντακάθαρος! :) :)

 

 

Τώρα για το θέμα της φωτογραφίας δεν ξέρω,δεν μπορώ να πω ότι ''καίγομα'' ακόμα αλλά αν μπορώ με καλή ψηφιακή των 500 ευρω να πάρω κάποιες φωτογραφίες καλές θα ήμουν ευχαριστημένος! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο αυτό είναι το καλύτερο για παρατήρηση σε αυτά τα χρήματα. Η ποιότητά του είναι πολύ καλή, ξέχνα τι σου λέγανε πριν μερικά χρόνια. Και μάντεψε, ΝΑΙ μπορείς να τραβήξεις τις φωτογραφίες που έχει το πλανητάριο στο τέλος της σελίδας ακόμη και με την δική σου compact ψηφιακή μηχανή. Αυτό όμως που δεν μπορείς να κάνεις είναι να φωτογραφίσεις οτιδήποτε άλλο πέρα από τη Σελήνη.

 

Ψάξε λιγάκι στις περιγραφές παρατηρήσεων και θα δεις τι βλέπουμε εμείς τόσο καιρό με αυτό το τηλεσκόπιο. Οι Κινέζοι πλέον κάνουν θαύματα:wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτησω κάτι σε αντίστοιχο τοπικ μου

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=8952&start=15

 

υπήρχε η αίσθηση ότι πρέπει να έχεις το μάτι του αετού, την ταχύτητα της τίγρης, το χέρι του χειρούργου και κάτι άλλα ινδιάνικα :D για να πάρεις το Dob 8" σαν αρχάριος...τώρα βλέπω άλλες απόψεις - φιλικά πάντα, μην παρεξηγήσει κανείς!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους! :D

Όχι, δεν υπάρχει αυτή η αίσθηση ακριβώς αλλά να ξέρεις πως με το dob όντως χρειάζεται να μάθεις καλά το star hoping και να "παίζεις" με τους χάρτες!

Τα συγκεκριμένα μέλη που έγραψα έχουν πολύ καλή γνώση του "ψάξε-βρες" και έχουν συνηθίσει να βρίσκουν ακόμα και πολύ μακρινούς γαλαξίες που είναι τόσο αμυδροί που εντοπίζονται μόνο με πλάγια όραση και μερικές φορές λόγω seeing φαίνονται για λίγα δευτερόλεπτα!

Αυτοί οι άνθρωποι δεν παίζονται για χρήση dob, και προσωπικά θα ήθελα να τους δω με ένα τεράστιο μιας και είμαι βέβαιος πως μπορούν να το "σκίσουν" στην παρατήρηση!

Πάντως το λέω και εδώ, μη βιαστείς και προσπάθησε να πας σε κάποια συνάντηση για να δεις τα υπέρ και τα κατά όλων των τηλεσκοπίων που κυκλοφορούν! :wink:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει, τα παιδιά ίσως θέλησαν να σε προφυλάξουν από κάποια πιθανή πρώτη απογοήτευση. Κι εγώ πιστεύω ότι η ιδέα του να συμμετάσχεις σε κάποια αστρομάζωξη πριν πάρεις τηλεσκόπιο και να δεις από κοντά τους τύπους τηλεσκοπίων που κυκλοφορούν είναι πολύ καλή.

Από εκεί και πέρα, στην περίπτωση ενός φίλου μου - καλή σου ώρα Νίκο - που μπήκε πρόσφατα στο χόμπυ, του συνέστησα ανεπιφύλακτα ένα 8άρι dob. Βγήκαμε δυο βράδυα μαζί, χτυπήσαμε κάποιους στόχους και ο άνθρωπος κατενθουσιάστηκε. Δεν χρειάστηκε τρίτη φορά. Τύπωσε τον triatlas, πάντρεψε το 8ιντσό του με έναν telrad και κυνηγάει τώρα μόνος του στόχους. Μόλις πριν λίγες μέρες μιλάγαμε στο τηλέφωνο για το τι βρήκε μόνος του στον Ωρίωνα, ενώ η επόμενη προγραμματισμένη του αγορά είναι μία EQ6 :D

Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι η περίπτωση του 8ιντσου dob είναι ασφαλής αγορά. Αν τελικά δεν κάνει για οποιοδήποτε λόγο, μεταπωλείται εύκολα και με σχετικά μικρή "χασούρα".

Καλή συνέχεια.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω ένα τηλεσκόπιο για να μάθω ακριβώς να κυνηγάω τα αντικειμενα παρατηρησης μου και οχι να μου τα φερνει ενα ηλεκτρονικο συστημα ετοιμα...Και επειδη διαβασα οτι το 8'' dob σε υποχρεώνει να κάνεις κάτι τέτοιο για αυτό ακριβώς επιλέγω να το παραγγείλω!Άλλωστε οι πρώτες παρατηρήσεις θα είναι της Σελήνης και για πολυ καιρό θα εστιάσω εκεί οπότε για αρχή δε νομίζω ότι χρειάζομαι κάτι πιο πολύπλοκο.... :)

 

 

 

Θα ηταν όμως προτιμότερο ένα 130/900 EQ2 ΜΟΤOR από ένα dob 8'' που έχει και μεγάλο βάρος?

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1282

 

 

Άλλη μια ερώτηση...Το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο προσαρτάται εύκολα σε ισημερινή βάση?Δηλαδή αν αργότερα θέλω να το αναβαθμίσω λειτουργικα θα μπορώ να το τοποθετήσω στη βάση με απλά δαχτυλίδια?[/url]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα έπαιρνα το συγκεκριμένο dob μιας και αυτό ψάχνεις για παρατήρηση και βγαίνει και σε αξιοπρεπείς ίντσες! :wink:

Αργότερα μπορείς να το ανεβάσεις με δαχτυλίδια πχ σε μια eq5 ή eq6 με go to και να κινηθείς σε επίπεδο πολύ ικανοποιητικής αστροφωτογράφισης!

Το μοντέλο που έβαλες τώρα το θεωρώ πολύ μικρό με πολύ αδύνατη στήριξη, θα το βαρεθείς γρήγορα.. :wink:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το 8αρι εχει βαρος, ο σωληνας, 8 κιλα, οχι και τοσο μεγαλο βαρος. αν θες στο μελλον μπορεις να τον τοποθετησηεις σε μια ισημερινη βαση πολυ ευκολα με αγορα δακτυλιδιων αλλα τα αυτακια στα οποια στηριζεται θα σε εμποδισουν να γυρισεις τον σωληνα στο υψος του ματιου σου και θα χρειαστεις μια σκαλιτσα για να δεις απο τον εστιαστη οπωε εχω κανει εγω με την heq5 που εχω, αλλα ετσι εχω δυο βασεις για να δουλευω οποια θελω μια dob και μια ισημερινη. σαν βαση θα σου πουν πολλοι την heq5 ή την eq6

 

 

α.... για παρατηρηση της σεληνης παρε οπωσδηποτε φιλτρο σεληνης γιατι το φως θα σε τυφλωνει ειδικα στην πανσεληνο.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω ένα τηλεσκόπιο για να μάθω ακριβώς να κυνηγάω τα αντικειμενα παρατηρησης μου και οχι να μου τα φερνει ενα ηλεκτρονικο συστημα ετοιμα...

Δεν έχω παρά να επικροτήσω αυτή την επιθυμία σου! =D> =D>

 

Αυτό σημαίνει ότι δεν σου αρέσει μόνο να παρατηρείς τα αντικείμενα, αλλά και να τα ψάχνεις. Και, πίστεψέ με, η χειροκίνητη αναζήτηση θα είναι η μισή χαρά της διαδικασίας!! Φυσικά η άλλη μισή θα προέλθει από την τελική εύρεση.

 

Χρειάζεται όμως πολλή υπομονή, διότι στην αρχή τα αστροάλματα δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση. Αλλά με συνεχή εξάσκηση και με ένα καλό χάρτη, θα δεις πόσο θα βελτιώνεσαι με τον καιρό.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

στο τελος οι ιντσες ειναι που μηλανε :cheesy: !!!συμφωνω απολυτα με τα παιδια..ολα τα αντικειμενα για να τα δεις θελουν φως..ειδικα τα νεφελωματα..οσο αυξανεις την μεγενθυση χανεις φωτεινοτητα...αρα θες ιντσες!!!ομως οσο μεγαλυτερη η μεγενθυση τοσο πιο γρηγορα φευγουν ολα και για να τραβηξεις μια foto πχ στον δια η στον ωριωνα θελει ενα χρονο εκθεσης..που προυποθετει ακινητο στοχο...δηλαδη ακριβη βαση ισημερινη ...αυτες οι βασεις θα σου φανε την ψυχη γιατι θελουν ευθυγραμμηση καθε φορα και δεν μπορεις να κοιταξεις δυο διαφορετικους στοχους στα γρηγορα πραγμα που με τα dob ειναι παιχνιδι αλλα απαξ και πετυχεις ενα στοχο τον απολαμβανεις..οσο πιο μεγαλο ειναι το τηλεσκοπιο τοσο πιο μεγαλη και στιβαρη βαση θες πραγμα που για ισημερινες ειναι πολλα τα λευτα αρη γιαυτο σε 16' ιντσες θα δεις μονο dob..

αρα παρε dob 8' η dob 10' παρε και τον Baader Planetarium Hyperion 8-24 mm clickstop-zoom (160-165 ευρώ) για τον οποιο θα διαβασεις στο AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δοκιμές Προσοφθάλμιων Φακών και ειδικα στα νεφελωματα θα σπερνεις..εγω αυτο θα εκανα :cheesy:

αα και παρε μια απλη φοτο απο φεγγαρι(οπου δεν χρειαζεται χρονος εκθεσης) τραβηγμενη απο κινητο στα 400χ :shock:

21-08-07_21311.jpg.6b1a9840aa1962fe9434d935bcf89482.jpg

αστερακι μου λαμπρο :cheesy: ..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης